Přehrada Lipno [ Vodní plocha ]
Údolní nádrž Lipno se rozkládá v Chráněné krajinné oblasti ŠUMAVA. Historie Lipenské přehrady je však mnohem starší. První reálný návrh na zkrocení Vltavy na jejím horním toku s možností vybudování umělého jezera pocházel již z roku 1892. V roce 1899 byl zpracován návrh na vybudování přehradních nádrží na horní Vltavě. Majitelé okolních pozemků se však proti tomu postavili a k realizaci nedošlo. Ve 30. letech dvacátého století se Zemský úřad zabýval projektem přehrady, která měla být umístěna v prostoru osady Lipno, druhá světová válka však plány na výstavbu překazila. Nový projekt vznikl v roce 1948 Vodní dílo Lipno vzniklo v letech 1952 - 1959. Lipno tedy bylo prvním poválečným vodním dílem a vytvořilo tehdy největší umělou vodní plochu u nás.
Umělé jezero je právem nazýváno jihočeským mořem. Jedná se o největší vodní plochu v České republice. Vody přehrady zalily převážnou část rozlehlé vltavské kotliny s četnými nevytěženými rašeliništi. V době, kdy toto dílo vznikalo, bylo ojedinělým technickým řešením, umístěným do mimořádných přírodních podmínek. Nahradilo některá stávající i starší technická elektrárenská díla ležící mezi Lipnem a Vyšším Brodem.
Přehrada je zároveň vyhledávaným místem pro letní rekreaci a vodní sporty. Na jejím břehu najdeme množství rekreačních zařízení, kempů a pláží. Lipno je také východiskem pro turistiku do krásné krajiny v jižních Čechách.
Technické informace:
Plocha hlavní nádrže je asi 4650 ha, objem 306 milionů m3, nadmořská výška 726 m (při maximálním vzdutí hladiny). Jezero je dlouhé 48 km, maximální hloubka je 21,5 m. Malá vyrovnávací nádrž (Lipno II), spojená s hlavní nádrží podzemním tunelem, je nad Vyšším Brodem. V podzemní hydroelektrárně, umístěné v kaverně ve skalnatém masívu v hloubce 160 m, jsou dvě Francisovy turbíny o výkonu 2 × 60 MW, voda se přivádí dvěma šachtami o průměru 4,5 metru, využitelný spád dosahuje 161 metrů.